Dziś przypada Międzynarodowy Dzień Telekomunikacji. Święto to upamiętnia wydarzenie z dnia 17 maja 1865 roku. Wówczas miało miejsce utworzenie Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego (ITU). Od 12 lat, a dokładnie od 2006 roku do Światowego Dnia Telekomunikacji dodano jeszcze Dzień Społeczeństwa Informacyjnego.

 

Czym jest społeczeństwo informacyjne?

 

Społeczeństwo informacyjne to grupa ludzi mająca stały dostęp do informacji, co w dzisiejszych czasach jest na wyciągnięcie ręki, otacza nas z każdej strony – posiadanie telefonu komórkowego z dostępem do Internetu to rzecz nieodłączna zarówno w przypadku dorosłych, jak i młodzieży, a nawet dzieci. W zasadzie nie można żadnej grupy wiekowej wykluczyć z tej wspólnoty. Nawet starsze osoby, które nie posiadają komórki, mają przecież dostęp to telewizji czy radia, będących doskonałym nośnikiem informacji.

 

Czym jest telekomunikacja?

 

Zgodnie z definicją zawartą w Słowniku języka polskiego, telekomunikacja to „przesyłanie dźwięku i obrazu na odległość; też: dziedzina nauki i techniki oraz dział gospodarki zajmujące się tym zagadnieniem”.

 

Z telekomunikacją nierozerwalnie łączą się nowe technologie, czyli urządzenia, które mają za zadanie zmieniać i w dużej mierze ułatwiać życie społeczeństwu. Nowe technologie są przydatne zwłaszcza w takich dziedzinach, jak medycyna, farmacja, informatyka czy właśnie telekomunikacja. Ta ostatnia dziedzina doczekała się swojego święta, dlatego warto w tym momencie zaznaczyć, że sieć komputerowa, Internet, telefon, radio i telewizja stale się rozwijają, a efekty prac są widoczne tak naprawdę coraz szybciej, niemal z roku na rok firmy telekomunikacyjne ogłaszają nowinki technologiczne, zwłaszcza w sferze produkcji takich sprzętów jak komputery, laptopy, telefony komórkowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *