Światowy Dzień Walki z Rakiem przypada na 4 lutego. Święto zostało ustanowione w 2000 roku na Światowym Szczycie Walki z Rakiem. Wówczas zostało wykrytych na całym świecie 10 milionów zachorowań na nowotwory. W 2014 roku liczba ta sięgnęła już 14 mln.

 

Światowy Dzień Walki z Rakiem ukazuje nam, jak wielki jest problem chorób nowotworowych na całym świecie. Pomimo nowoczesnej aparatury, wykwalifikowanej kadry medycznej, wciąż umiera ogromna liczba osób.

 

Najczęstszymi nowotworami, diagnozowanymi w Polsce, u mężczyzn są: rak płuca, gruczołu krokowego oraz jelita grubego. Natomiast u kobiet są to: rak piersi, jelita grubego oraz rak płuc. W naszym kraju przeżywa jedynie 30% osób, u których wykryty zostanie nowotwór. Jeśli jest on we wczesnym stadium, to szansa na wyleczenie zwiększa się nawet o 25%.

 

Do wzrostu zachorowań na nowotwory przyczynia się styl życia. Czynnikami, które zwiększają zachorowalność na raka są: niezdrowe jedzenie, brak ruchu, opalanie w solarium, palenie papierosów, picie alkoholu oraz zanieczyszczenia powietrza.

 

Światowy Dzień Walki z Rakiem co roku pokazuje społeczeństwu, jak bardzo ważna jest profilaktyka w walce z nowotworami. Osoby, które są obciążone genetycznie, powinny przejść badania, które mogą umożliwić wczesne wykrycie tej choroby. Ważne jest również prowadzenie zdrowego stylu życia, zaprzestania palenia oraz spożywania alkoholu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *