Dziś obchodzimy Święto Miłosierdzia Bożego. Przypada ono zawsze w pierwszą niedzielę po Wielkanocy. W tym roku Zmartwychwstanie Pańskie przypadało 1 kwietnia, tak więc Niedziela Miłosierdzia obchodzona jest właśnie dziś.

 

Objawienie św. Faustyny Kowalskiej

 

Święta Faustyna Kowalska była zakonnicą należącą do Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. Prowadziła ona Dzienniczek, w którym zapisywała swoje objawienia oraz stany mistyczne, jakich doznawała. Pamiętnik zakonnica Faustyna prowadziła przez 4 ostatnie lata swojego życia. W jednej z notatek objawił jej się Jezus z prośbą o to, aby ustanowiono święto miłosierdzia. Dlatego właśnie postanowiono wprowadzić to święto w pierwszą niedzielę po Wielkanocy. Oto fragment zapisków św. Faustyny Kowalskiej:

 

Córko moja, mów światu całemu o niepojętym miłosierdziu moim. Pragnę, aby święto Miłosierdzia było ucieczką i schronieniem dla wszystkich dusz, a szczególnie dla biednych grzeszników. W tym dniu owarte są wnętrzności miłosierdzia mojego, wylewam całe morze łask na dusze, które się zbliżą do źródła miłosierdzia mojego; która dusza przystąpi do spowiedzi i Komunii św., dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar; w tym dniu otwarte są wszystkie upusty Boże, przez które płyną łaski; niech się nie lęka zbliżyć do mnie żadna dusza chociażby grzechy jej były jako szkarłat. Miłosierdzie moje jest tak wielkie, że przez całą wieczność nie zgłębi go żaden umysł, ani ludzki ani anielski […].

 

Wierni, którzy uczestniczą we mszy świętej tego dnia i przyjmą Komunię, mogą uzyskać odpust zupełny.

 

Święto Bożego Miłosierdzia zostało ustanowione z inicjatywy papieża Jana Pawła II w 1995 roku dla wszystkich diecezji w kraju, a już po 5 latach, w 2000 roku, dokładnie 30 kwietnia, w dniu kanonizacji św. Faustyny Kowalskiej, święto ustanowione zostało dla całego Kościoła powszechnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *