„Przy wigilijnym stole, Łamiąc opłatek święty, Pomnijcie, że dzień ten radosny W miłości jest poczęty…” Tak, to dziś jest ten wyjątkowy wieczór. Już za kilka godzin wszyscy Polacy będą zasiadać do wigilijnego stołu. Dziś jest Wigilia Bożego Narodzenia, czyli dzień poprzedzający narodzenie Chrystusa. Czeka nas bardzo miły, rodzinny wieczór spędzony w gronie najbliższych. Składanie życzeń, łamanie się opłatkiem, śpiewanie kolęd – te rzeczy sprawiają, że każdy, chociaż przez chwilę, zapomina o problemach, troskach i innych zmartwieniach…

 

 

Tradycje wigilijne

 

 

a) Czytanie fragmentu Ewangelii św. Łukasza o narodzeniu Jezusa

1 W owym czasie wyszło rozporządzenie cezara Augusta, żeby przeprowadzić spis ludności w całym świecie. 2 Pierwszy ten spis odbył się wówczas, gdy wielkorządcą Syrii był Kwiryniusz. 3 Podążali więc wszyscy, aby się dać zapisać, każdy do swego miasta. 4 Udał się także Józef z Galilei, z miasta Nazaret, do Judei, do miasta Dawidowego zwanego Betlejem, ponieważ pochodził z domu i rodu Dawida, 5 żeby się dać zapisać z poślubioną sobie Maryją, która była brzemienna. 6 Kiedy tam przebywali, nadszedł dla Maryi czas rozwiązania. 7 Powiła swego pierworodnego Syna, owinęła Go w pieluszki i położyła w żłobie, gdyż nie było dla nich miejsca w gospodzie.

 

 

b) Wkładanie sianka pod obrus

Sianko symbolizuje sianko ze żłóbka, w którym leżał mały Jezusek. Ze względu na ten fakt sianko kładzione pod obrusem symbolizuje dobrobyt i urodzaj w domu.

 

 

 

c) 12 potraw wigilijnych

Zgodnie z przyjętą tradycją, na stole wigilijnym powinno znajdować się 12 potraw. Liczba ta symbolizuje 12 apostołów – uczniów Chrystusa, którzy towarzyszyli mu do ostatnich dni przed ukrzyżowaniem.

 

 

d) Rozdawanie prezentów

Moment najbardziej oczekiwany przez dzieci. Tuż po kolacji wigilijnej do dzieci przychodzi Gwiazdor i rozdaje im prezenty lub zostawia je pod choinką.

Wieczerzę wigilijną kończy uczestnictwo w uroczystej mszy świętej odprawianej o północy.

 

 

Boże Narodzenie

 

Wszystkim naszym czytelnikom życzymy zdrowych, radosnych i pogodnych Świąt Bożego Narodzenia, spędzonych w rodzinnej atmosferze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *