Świętowanie nadchodzącego roku na całym świecie różni się od siebie. Każda kultura czy wyznanie ma własne przesądy i tradycje dotyczące celebrowania Nowego Roku. Jak wyglądają noworoczne zwyczaje w niektórych państwach?

 

W Polsce zakończenie starego roku, a rozpoczęcie nowego związane było niegdyś z wieloma przesądami. W sylwestra nie można było sprzątać, żeby nie wymieść z domu szczęścia. W Nowy Rok panny musiały założyć coś nowego, a pierwszą osoba, która przekroczyła próg domu, musiał być mężczyzna.

 

W RPA, z okazji Nowego Roku, wyrzuca się stare urządzenia. Symbolizuje to zrzucenie zeszłorocznego balastu. Stare, niedziałające urządzenia tj.: radia, telewizory najczęściej wyrzuca się przez okno, bezpośrednio na ulicę.

 

Aby zapewnić wiele ciekawych podróży w przyszłym roku, Kolumbijczycy noszą przez jeden dzień puste walizki. Być może dzięki temu ich marzenia o podróżach spełnią się w Nowym Roku.

 

W Danii stary rok żegna się, rozbijając stare szklanki oraz talerze przed drzwiami domów swoich bliskich. Rytuał ten ma przynieść szczęście tym rodzinom w Nowym Roku. O północy Duńczycy wchodzą na krzesła i jednocześnie z nich zeskakują, co ma się przyczynić do wypędzenia złych duchów.

 

Hiszpanie o północy zjadają 12 winogron. Każde z nich symbolizuje powodzenie w kolejnych miesiącach w Nowym Roku. Na każde uderzenie zegara zjada się jedno winogrono.

 

W Finlandii tradycją jest wróżenie ze stopionej cyny. Odrobinę tego metalu wlewa się do naczynia z wodą i interpretuje się kształt, który powstał. Na przykład świnia oznacza dużo jedzenia, a statek – podróż.

 

We Włoszech w sylwestra zakłada się czerwoną bieliznę. Ma symbolizować zapewnienie pomyślności i wczesne zamążpójście wśród kobiet. Włosi, oprócz ubierania czerwonej bielizny, wyrzucają przez okno różne przedmioty tj.: stare meble, sprzęt AGD i RTV oraz ubrania. Ma to odpędzić nieszczęście oraz pecha.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *