Już za niecały tydzień, 11 listopada, obchodzić będziemy Święto Niepodległości. W tym roku dzień ten przypada w środę, dlatego pracownicy mają jednodniowy urlop w środku tygodnia, podobnie jak uczniowie mają jeden dzień wolny od zajęć lekcyjnych. Narodowe Święto Niepodległości to szczególny dzień, zwłaszcza dla polskich Sił Zbrojnych.

 

W skład polskich Sił Zbrojnych wchodzą:

 

  • Wojska Lądowe (Wojska Pancerne i Zmechanizowane, Wojska Aeromobilne, Wojska Rakietowe i Artylerii, Wojska Obrony Przeciwlotniczej, Wojska Inżynieryjne, Wojska Chemiczne, Wojska Rozpoznania i Walki Elektronicznej, Wojska Łączności i Informatyki, Jednostki wsparcia logistycznego),
  • Siły Powietrzne (Wojska Lotnicze, Wojska Obrony Przeciwlotniczej, Wojska Radiotechniczne)
  • Marynarka Wojenna
  • Wojska Specjalne (wykonujące działania specjalne, ochronno-obronne, m.in. kontrterroryzm, działania podjazdowe itp).

 

Święto Niepodległości jest obchodzone w naszym kraju bardzo uroczyście, zwłaszcza w Warszawie. Każdego roku, na placu Piłsudskiego odbywają się uroczystości państwowe, której przewodniczy Prezydent. Udział w uroczystościach biorą także politycy, a także reprezentacja polskich Sił Zbrojnych oraz mieszkańcy stolicy. Tego dnia składane są kwiaty przed Grobem Nieznanego Żołnierza oraz przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. Rano odbywa się msza św. za Ojczyznę. Często tego dnia wręczane są także odznaczenia państwowe. Tradycją święta jest defilada historyczna, w której udział biorą żołnierze ubrani w dawne mundury, można także podziwiać stary sprzęt wojskowy itp. Jest to niesamowita atrakcja, zwłaszcza dla dzieci. Zakończeniem uroczystości jest Marsz Niepodległości. W tym roku marsz odbędzie się pod hasłem „Polska dla Polaków, Polacy dla Polski”.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *