Zesłanie Ducha Świętego, zwane także Pięćdziesiątnicą, to święto kościelne, które upamiętnia wydarzenie, jakie miało miejsce 50 dni po zmartwychwstaniu Jezusa. Ze względu na fakt, że Wielkanoc jest świętem ruchomym, Zesłanie Ducha Świętego także przypada w różny dzień. W tym roku ma to miejsce właśnie dziś, 20 maja. W naszym kraju pierwszy dzień Zielonych Świąt jest dniem wolnym od pracy.

 

W Dziejach Apostolskich, w Nowym Testamencie, Zesłanie Ducha Świętego opisane jest tak:

 

21 Kiedy nadszedł wreszcie dzień Pięćdziesiątnicy, znajdowali się wszyscy razem na tym samym miejscu. 2 Nagle dał się słyszeć z nieba szum, jakby uderzenie gwałtownego wiatru, i napełnił cały dom, w którym przebywali. 3 Ukazały się im też języki jakby z ognia, które się rozdzieliły, i na każdym z nich spoczął jeden. 4 I wszyscy zostali napełnieni Duchem Świętym, i zaczęli mówić obcymi językami, tak jak im Duch pozwalał mówić.[…]

 

Apostołowie zebrani w wieczerniku, po tym, jak zstąpił na nich Duch Święty, zaczęli mówić w różnych językach.

 

Zielone Świątki?

 

Zesłanie Ducha Świętego nazywane jest zamiennie Zielonymi Świątkami. Skąd taka nazwa? Ze względu na miesiąc, w jakim przypada Pięćdziesiątnica, dzień ten kojarzy się z wiosną, zielenią, rozkwitem przyrody itd. Właśnie z tego względu przyjęła się taka nazwa święta – Zielone Świątki. Dawniej kobiety specjalnie na ten czas przygotowywały zielone wieńce, które często zdobiły głowy młodych dziewcząt. Dzień ten obchodzono bardzo hucznie. Organizowało się zabawy na łonie przyrody, ludność wiejska radowała się w ten sposób z przyjścia wiosny.

 

Popularna pieść o Duchu Świętym

 

 

Przyjdź Duchu Święty, ja pragnę. O to dziś błagam Cię.
Przyjdź w swojej mocy i sile. Radością napełnij mnie.
Przyjdź jako Mądrość do dzieci. Przyjdź jak ślepemu wzrok.
Przyjdź jako moc w mej słabości. Weź wszystko, co moje jest.
Przyjdź jako źródło pustyni mocą swą do naszych dusz.
O niech Twa moc uzdrowienia dotknie, uleczy mnie już.
Przyjdź Duchu Święty, ja pragnę. O to dziś błagam Cię.
Przyjdź w swojej mocy i sile. Radością napełnij mnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *