Zimni ogrodnicy, podobnie jak zimna Zośka, to w zasadzie nie święto, a zjawisko pogodowe pojawiające się w połowie maja. Zwykle właśnie w tym czasie do naszego kraju zaczyna napływać zimne powietrze. Naukowcy, na podstawie wieloletnich badań, dowiedli, że najczęściej do ochłodzenia dochodzi między 10 a 17 maja. Druga połowa maja jest zwykle wolna od wiosennych przymrozków, dlatego w tym czasie ogrodnicy zaczynają siać warzywa i kwiaty w ogródku. Żegnamy więc chłodne dni i przymrozki, a witamy wiosnę!

 

Kim są zimni ogrodnicy?

 

Mówiąc o zimnych ogrodnikach mamy na uwadze trzech słynnych ogrodników – św. Pankracego, św. Serwacego oraz św. Bonifacego. Każdy z nich ma swój dzień począwszy od 12 do 14 maja. Z kolei zimna Zośka przypada na 15 maja.

 

Bonifacy z Tarsu – był poganinem, ale później nawrócił się i przyjął chrześcijaństwo. W wyniku swojego nawrócenia poniósł męczeńską śmierć – utopiono go w smole.

 

Serwacy z Tongeren – pierwszy biskup Belgii, podróżnik, potępiał wszelkie herezje związane z wiarą chrześcijańską, zmarł 13 maja 384 r. Jest patronem od urodzajów, także patronem stolarzy i uprawiających winorośl.

 

Pankracy – był chrześcijaninem, pomagał biednym, za co został zatrzymany i uwięziony. Nie wyparł się swojej wiary, przez co został skazany na śmierć. Ciało męczennika rzucono na pożarcie psom.

 

Przysłowia ludowe o zimnej Zośce i zimnych ogrodnikach

 

Pankracy, Serwacy, Bonifacy chłodem się znaczą i zwykle płaczą.
Pankracy, Serwacy i Bonifacy to wielcy dziwacy ,a każdy zimnem raczy.
Jak się rozsierdzi Serwacy, to wszystko zmrozi i przeinaczy.
Gdy w maju dobry Serwacy, dobry w czerwcu Bonifacy.
Pankracy, Serwacy i Bonifacy – źli na ogrody chłopacy.
Za świętą Zofią pola w kłos wybiją.
Majowa Zofija bzy nam porozwija.
Święta Zofia kłosy rozwija.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *