Dziś obchodzimy najważniejsze święto kościelne obchodzone przez chrześcijan – Wielkanoc. Dzień ten przypada w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca i upamiętnia wydarzenia sprzed ponad 2000 tys. lat temu – zmartwychwstanie Chrystusa.

W tym roku Wielkanoc przypada 1 kwietnia, a więc w prima aprilis. Połączenie tych dwóch dni wydaje się dość kuriozalne. Z jednej strony obchodzimy poważne święto kościelne, a z drugiej dzień, w którym powinny dominować żarty i dowcipy.

 

Obchody Wielkanocy

 

W Polsce Wielkanoc obchodzi się bardzo uroczyście, ma to związek z szeregiem rytuałów kościelnych, ale także z tradycjami i zwyczajami ludowymi. Zacznijmy od Niedzieli Palmowej, która przypada tydzień przed Wielkanocą. Tego dnia wierni gromadzą się w kościele na mszy, podczas której święci się kolorowe palemki. Po niedzieli rozpoczyna się Wielki Tydzień, czyli czas oczekiwania na przyjście Chrystusa. Uroczystości kościelne zaczynają się w Wielki Czwartek. Tego dnia, wieczorem, ma miejsce Msza Wieczerzy Pańskiej. W Wielki Piątek nie odprawia się mszy, a jedynie uczestniczy się w Drodze Krzyżowej, często organizowanej ulicami miast. W Wielką Sobotę święci się pokarmy oraz udaje się na mszę rezurekcyjną o północy. Tak w skrócie wyglądają obchody Wielkiejnocy w naszym kraju, choć należy jeszcze wspomnieć o tradycji oblewania się wodą, jaka przypada w poniedziałek wielkanocny. Jest to tzw. śmigus-dyngus. Tego dnia można oblewać się wodą na znak radości na przyjście wiosny.

 

Przysłowia wielkanocne

 

Deszcz w Wielki Piątek napycha każdy kątek.
W Wielką Niedzielę pogoda, duża w polu uroda.
Suchy post – dobry rok.
Gdy Wielki Piątek ponury, Wielkanoc będzie bez chmury.
W Wielki Piątek dobry zasiewu początek.
W Wielki Piątek mróz, na suchym brzeżku siana wóz.
W Wielki Piątek zrób początek, a w sobotę kończ robotę.
Zielone Boże Narodzenie, a Wielkanoc biała, w polu uciecha mała.
W dnie krzyżowe męka Boża, wstrzymaj się od siewu zboża.
Gdy w Palmową Niedzielę słońce świeci, będą pełne stodoły, beczki i sieci.
W Wielki Piątek, dobry siewu początek.
Kto dzień i noc gości, to w Wielką Niedzielę pości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *