W tym tygodniu, z 29 na 30 października, będziemy przesuwać wskazówki zegara do tyłu (z godz. 3.00 na 2.00). Dzięki temu pośpimy o godzinę dłużej, ale za to dzień będzie krótszy. Trzeba się będzie przestawić na długie i ciemne wieczory. Słońce także będzie wschodziło późno, mniej więcej ok. godz. 7.30. Dawniej ludzie mieli kłopot, ponieważ musieli samodzielnie cofać wszystkie zegary w domu. Dzisiaj jest już dużo łatwiej, ponieważ ta czynność jest zastępowana przez urządzenia elektroniczne, w których czas sam się przestawia.

Nie ma więc problemu z tym, że ktoś zaśpi. Do kiedy obowiązuje czas zimowy? Kiedy będziemy przestawiać zegarki godzinę do przodu? W 2017 r. będzie to miało miejsce w marcu (z 25 na 26 marca). Wówczas nasza drzemka skróci się o całą godzinę, ale za to będziemy się cieszyć długimi, jasnymi i ciepłymi wieczorami. Która opcja wydaje się korzystniejsza?

 

Na to pytanie każdy sam musi sobie odpowiedzieć. Z pewnością zmianę czasu z letniego na zimowy odczują osoby pracujące w nocy, np. piekarze, ochroniarze, taksówkarze. Tego dnia będą musieli popracować godzinę dłużej…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *