Zwyczaje i obrzędy bożonarodzeniowe - Święta.eu

Zwyczaje i obrzędy bożonarodzeniowe

 

Święta Bożego narodzenia mają w Polsce bardzo długą tradycję, a w związku z tym także wiele zwyczajów. Boże Narodzenie przypada na 25 grudnia. Dzień wcześniej obchodzi się wigilię Bożego Narodzenia.

 

Najważniejszym jej elementem jest uroczysta kolacja, tradycyjnie spożywana w gronie najbliższych. Z tym dniem związanych jest też najwięcej obrzędów, obyczajów i wierzeń. Wigilia to jedno z najbardziej rodzinnych polskich świąt.

 

prezentyWieczerzę wigilijną rozpoczyna się wraz z pojawieniem się pierwszej gwiazdy na niebie, po czym wszyscy dzielą się opłatkiem, składając sobie życzenia. Polska wieczerza składa się wyłącznie z dań postnych. Najczęściej przyrządza się 12 potraw, bo tyle jest miesięcy w roku lub według innej interpretacji – bo tylu apostołów poszło za Chrystusem. Po kolacji w wielu domach rozpoczyna się wspólne śpiewanie kolęd. Wieczór wigilijny kończy się zwykle udziałem w Pasterce, uroczystej mszy o północy. Nazwa pochodzi od ubogich pasterzy, którzy pierwsi odwiedzili Jezusa w Betlejem.

 

 

Ważnym momentem w okresie Świat Bożego Narodzenia jest strojenie choinki. Zwyczaj ten pojawił się dopiero na początku XIX w. Na choince zawiesza się lampki oraz wiele ozdób choinkowych (np. bombek, pierniczków, ręcznie robionych dekoracji itp.). Gwiazda na czubku choinki symbolizuje gwiazdę betlejemska, uchodzącą za drogowskaz prowadzący Trzech Króli do Jezusa. W wielu rejonach Polski zwyczaj ubierania choinki zadomowił się dopiero na początku XX wieku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *