Św. biskup Mikołaj z Miry - Święta.eu

Św. biskup Mikołaj z Miry

 

Św. Mikołaj z Miry to postać historyczna. Pochodził z miasta Patra, gdzie się urodził w 270 roku. Nie miał rodzeństwa. Jego rodzina była bardzo zamożna i pobożna. Mikołaj był bardzo pomocnym chłopcem, wrażliwym na krzywdę innych ludzi.

 

Mikołaj

 

Kiedy jego rodzice zmarli, chłopiec rozdał cały majątek biednym i postanowił wstąpić do klasztoru. Potem wybrano go na biskupa Miry. Mikołaj miał duże poparcie wśród ludzi, m.in. dzięki swojej hojności, troskliwości i miłosierdziu dla potrzebujących. Dzięki temu uzyskał miano świętego, tuż po swojej śmierci. W 1087 roku relikwie św. Mikołaja zostały przeniesione do Bari, miasta w południowych Włoszech. Znajdują się tam do dzisiaj w ogromnej świątyni zbudowanej na jego cześć. Z tego powodu, że św. Mikołaj obdarowywał innych podarunkami, do dziś utrzymuje się zwyczaj wręczania upominków w dniu św. Mikołaja, który przypada na 6 grudnia.

 

Postać św. Mikołaja jest znana ludziom na całym świecie, choć czasami występują pod inną nazwą, np. w Norwegii dzieci odwiedza Julenisses, a w Niemczech jest to Weinachtsmann.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *