Św. Mikołaj a Gwiazdor - Święta.eu

Św. Mikołaj a Gwiazdor

Przyjęło się, że Gwiazdor przynosi prezenty w Wigilię, tj. 24 grudnia, natomiast św. Mikołaj przychodzi z upominkami 6 grudnia. Dzisiaj nazwy te się przenikają i zależne jest to od poszczególnych regionów Polski.

 

Mikołajki

 

W Wigilię Bożego Narodzenia prezenty przynosi Gwiazdor na terenach Ziemi Lubuskiej, Kujawach, Poznańskiem, Warmii oraz Kaszubach. Natomiast w innych rejonach niektórzy nawet nie wiedzą, kto to jest Gwiazdor. Przyjęło się, że Gwiazdor nosił futrzaną czapkę i był ubrany w baranicę. Oprócz worka z prezentami miał przy sobie także rózgę, by karać nią niegrzeczne dzieci. Podobno Gwiazdor ukrywał swoją twarz pod maską, albo smarował ją sadzą.

 

Warto także zaznaczyć, że w innych krajach prezenty roznosi Dziadek Mróz, któremu towarzyszy Śnieżynka. Inną postacią znaną z tego, że odwiedza dzieci wręczając im upominki jest św. Bazyli. Z kolei w jeszcze innych regionach prezenty przynosi aniołek. Mimo tych różnic, cel jest ten sam – uszczęśliwienie przede wszystkim małych dzieci jakimiś drobiazgami.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *