Geneza Święta Pracy - Święta.eu

Geneza Święta Pracy

Święto Pracy obchodzone jest nie tylko w Polsce, ale także w innych krajach. Ten dzień upamiętnia strajk robotników w Chicago, który miał miejsce w 1886 roku. Robotnicy protestowali przeciwko ośmiogodzinnemu dniu pracy, a także domagali się o godziwe wynagrodzenie i warunki pracy, przez co zostali brutalnie pobici przez policje (były wśród nich także ofiary śmiertelne).

 

Święto Pracy wprowadziła II Międzynarodówka Socjalistyczna na kongresie w Paryżu, wyznaczając na dzień obchodów właśnie rocznicę zajść w Chicago. Odbyło się to w 1889 roku. Pierwsze obchody Święta Pracy w wielu krajach odbyły się już w 1890 roku. Obchody te organizowały partie polityczne oraz związki zawodowe. Na ziemiach polskich przodowała w tym Polska Partia Socjalistyczna Józefa Piłsudskiego. Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku przejął to Związek Zawodowy Polski. W okresie PRL-u, święto 1 maja było obchodzone bardzo uroczyście. Tego dnia odbywały się tzw. pochody pierwszomajowe, a także zgromadzenia i wiece.

 

Obecnie przeprowadzane pochody mają raczej znaczenie symboliczne. Organizowane są manifestacje, które nie wywołują tylu emocji, jak kiedyś, z pewnością ma na to wpływ w miarę ustabilizowana sytuacja polityczna w kraju.

 

Dawniej w pochodach pierwszomajowych udział musiały brać nie tylko robotnicy, ale także dzieci szkolne. Była to wyjątkowa uroczystość, na którą przygotowywano się od dłuższego czasu. Dzisiaj w pochodzie może wziąć udział kto tylko chce, nie ma obowiązku , który nakazywałby i zmuszał do uczestnictwa w manifestacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *