Obchody Święta Pracy - Święta.eu

Obchody Święta Pracy

 

Obchody Święta Pracy związane są przede wszystkim z pochodami pierwszomajowymi.

 

Pochód pierwszomajowy to forma manifestacji organizowanej od 1980 roku w wielu krajach dla uczczenia międzynarodowego święta klasy robotniczej.
Pochód pierwszomajowy był jedną z najważniejszych imprez propagandowych aranżowanych przez polskich komunistów. Podczas pochodu tworzono wyobrażenie szczęśliwego państwa, dobrze zarządzanego przez partię. Podobnie jak w wielu innych przypadkach, były to tylko pozory. Udział w pochodzie był obowiązkowy, sprawdzano nawet obecność. Jeżeli ktoś nie wziął w nim udziału, mógł brać pod uwagę różne konsekwencje takiej decyzji. Najczęściej, w większych miastach, pochody kończyły się festynami.

 

Współcześnie obchody pierwszomajowe nie zanikły, ale zmieniły się od czasu komunizmu (udział w nich nie jest narzucany przez władzę, organizowane są spontanicznie, bez przymusu). Skupiają się na walce o prawa pracowników, bezrobotnych itp.

 

Obecnie pochody pierwszomajowe są przeprowadzane na różne sposoby. Niektóre z nich przybierają postać demonstracji, podczas których społeczeństwo oburza się na warunki, jakie zostały ustanowione przez rząd. Udają się pod Sejm i protestują przeciwko umowom śmieciowym, podwyższeniu minimalnego miesięcznego wynagrodzenia itp.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *