Obchody tłustego czwartku - Święta.eu

Obchody tłustego czwartku

 

Obchody tłustego czwartku świętuje się tylko w Polsce. Tłusty czwartek obchodzi się przede wszystkim w domu, ale coraz popularniejsze jest świętowanie tłustego czwartku w szkołach, przedszkolach. Zgodnie z tradycją chrześcijańską w tym dniu należy najeść się do syta wszelkich rarytasów, nie tylko pączków i faworków (chruścików).

 

cukierniaW dzień tłustego czwartku we wszystkich cukierniach i piekarniach, a także sklepach spożywczych królują pączki. Polacy bardzo przestrzegają tego, by w ciągu dnia zjeść chociaż jednego pączka, ponieważ zgodnie z tradycją, zapewni mu to dobre życie.

 

Tłusty czwartek, mimo że jest tylko zwyczajem, jest bardzo konsekwentnie przestrzegane, dlatego pomału osiąga rangę święta. Z pewnością ma na to wpływ to, że głównym elementem tego obyczaju jest zjedzenie pysznego, słodkiego pączka, zawierającego ok. 300-400 kalorii. Tego dnia jesteśmy usprawiedliwieni, więc możemy bez wyrzutów sumienia najeść się tych wszystkich słodkości.

 

Miejmy nadzieję, że zwyczaj jedzenia pączków przetrwa jak najdłużej i rzeczywiście zapewni nam szczęście i dobrobyt na cały nadchodzący rok. Pamiętajcie: Kto w tłusty czwartek nie zje pączków kopy, temu myszy zniszczą pole i będzie miał pustki w stodole!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *