Wielkanoc to czas radości i rodzinnych spotkań. W Polsce istnieje szereg zabaw związanych z tym świętem, które umilają czas nie tylko dzieciom, ale także dorosłym. Z jednej strony Wielkanoc jest czasem refleksji nad własnym życiem, nad śmiercią Jezusa, który umarł za nas na krzyżu. Z drugiej zaś strony to także czas radości, że Jezus zmartwychwstał, przez co dał nam szansę na nowe życie. Z tego powodu chrześcijanie powinni się weselić i przeżywać ten czas radośnie.
Najpopularniejsze zabawy wielkanocne w Polsce:
Śmigus Dyngus
Powszechnie znany jako „lany poniedziałek”. Używając różnych akcesoriów na wodę (wiader, butelek, pistoletów na wodę itp.), można oblać wodą drugą osobę. Zgodnie z tradycją, to młodzi chłopcy powinni oblewać wodą niezamężne dziewczyny, jednak przyjęło się, że w zabawę angażuje się cała rodzina.
Szukanie zajączka
Zabawa ta pochodzi z Wielkiej Brytanii, ale tzw. „szukanie zajączka” było już od kilkudziesięciu lat popularne na Śląsku. Zabawa ta polega na chowaniu przez dorosłych drobnych upominków dla dzieci, przede wszystkim słodyczy. Zadanie polega na tym, by jak najszybciej odnaleźć swoją niespodziankę.
Stukanie jajkiem
W Polsce stukanie jajkiem jest najpowszechniejszą formą zabawy wielkanocnej. Polega na tym, że każdy uczestnik trzyma w ręce ugotowane jajko. Następnie stuka nim o jajko przeciwnika. Wygrywa ten, kto pierwszy stłucze skorupkę drugiej osoby.
Turlanie jajka
Turlanie jajek polega na zbudowaniu toru przeszkód. Następnie każdemu zawodnikowi daje się ugotowane jajko i łyżkę. Wygrywa ten, kto pierwszy dotrze do mety z jajkiem, którego skorupka nie popękała.