Zwyczaje wielkanocne - Święta.eu

Zwyczaje wielkanocne

 

Święconka

Święconka, czyli wielkanocny koszyczek wypełniony pokarmem do poświęcenia w kościele, to nieodłączny element Świąt Wielkanocnych. Błogosławieństwo pokarmów ma swoją symbolikę. Baranek oznacza symbol Zmartwychwstałego Chrystusa. Wędlina i chleb oznaczają koniec postu. Masło to symbol dobrobytu, natomiast jajka oznaczają nowe życie.

 

Lany poniedziałek

Śmigus-dyngus, to zabawa przypadająca na drugi dzień Wielkanocy, tj. w poniedziałek wielkanocny. Polega na wzajemnym oblewaniu się wodą. Dawniej wierzono, że zabawa ta ma na celu zapobiegać chorobom, ale także sprzyjać płodności. Z tego powodu oblewane były zazwyczaj młode dziewczyny. Dzisiaj tradycja ta uległa nieznacznym przekształceniom, mianowicie oblewani są zarówno chłopcy, jak i dziewczyny.

 

Palemki na szczęście

Wielki Tydzień zaczyna się Niedzielą Palmową. Tego dnia przygotowuje się palemki, ozdabia się je kwiatami, kolorowymi piórkami, bukszpanem itp. Następnie zabiera się je do kościoła. Na mszy świętej, poprzedzonej procesją, ksiądz święci palemki przyniesione przez wiernych. Po poświęceniu palm w kościele bije się nimi domowników, aby w ten sposób zapewnić im szczęście i dobrobyt. Istnieje taka tradycja, która mówi o tym, że połykając poświęconą bazię będziemy zdrowi i bogaci.

 

Szukanie zajączka

Szukanie zajączka to forma rodzinnej zabawy, która ma miejsce po śniadaniu wielkanocnym. Polega na tym, że chowa się prezenty w domu, w lesie bądź na podwórzu, po czym każdy szuka swojej niespodzianki. Jest to zabawa głównie dla małych dzieci, ale przynosi radość całej rodzinie. Zwyczaj ten staje się coraz bardziej popularny w szkole i przedszkolu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *