Potrawy i wypieki wielkanocne - Święta.eu

Potrawy i wypieki wielkanocne

 

Wielkanocne śniadanie jest wyjątkowym momentem. To właśnie wokół niego zbiera się cała rodzina, by wspólnie celebrować ten świąteczny, radosny czas. Na świątecznym, wielkanocnym śniadaniu nie może zabraknąć:

 

Barszczu białego

Składniki:

(z podanych składników wychodzi ok. 5 porcji zupy)

40 dag białej kiełbasy
20 dag kiełbasy podwędzanej (np. polskiej)
jajka – po 1 sztuce na talerz
2 duże ząbki czosnku
5 łyżek śmietany
łyżka mąki
ok. 0,5 l zakwasu lub kwasek cytrynowy
przyprawy (liście laurowe, sól, pieprz, łyżeczka majeranku, łyżka vegety)

Kiełbasy zalać wodą (ok. 2,5 litra) i ugotować – ok. 15-20 min. od momentu zawrzenia. Wyjąć kiełbasę. Do wywaru dodać przyprawy, czosnek pokrojony w plasterki oraz zakwas (jeżeli nie mamy zakwasu, dodajemy kwasek cytrynowy) – pogotować jeszcze chwilę. Z mąki i śmietany zrobić zaprawkę (połączyć, a następnie dolać wywaru i ponownie wymieszać), zabielić zupę. Ja barszcz przecedzam przez sito i posypuję dodatkową łyżeczką majeranku.

Jajka ugotować na twardo i pokroić razem z kiełbasą. Rozłożyć do talerzy i zalać zupą. Dla zaostrzenia smaku można dodać surowe wiórki chrzanu.

 

Żurku wielkanocnego

Składniki:

2 l wywaru z mięsa i warzyw
1 l żuru (zakwasu z żytniej mąki)
50 dag surowej białej kiełbasy
35 dag kiełbasy polskiej surowej
4 jajka na twardo
1/2 szklanki gęstej kwaśnej śmietany
1 średnia cebula
7 ząbków czosnku
4 liście laurowe
2 łyżki suszonego majeranku
10 kulek ziela angielskiego
10 ziarenek czarnego pieprzu
sól i świeżo mielony pieprz do smaku

 

Cebulę podpiec na patelni bez tłuszczu. Kiełbasę zalać gorącym wywarem, dodać cebulę, liść laurowy i ziarna pieprzu. Gotować 30 min. Wyjąć cebulę, wlać zakwas i gotować na wolnym ogniu przez 20 min. Wyjąć kiełbasę, zupę przecedzić. Dodać przeciśnięty przez praskę czosnek, śmietanę i majeranek. Doprawić solą i pieprzem do smaku. Kiełbasę pokroić w cienkie słupki. Dodać do żurku. Zagotować. Podawać z połówkami jajek, licząc po jednej na porcję.

 

Pieczona biała kiełbasa

Składniki:
1 kg białej kiełbasy
2 cebule
4 ząbki czosnku
1/2 szklanki oliwy
1/3 szklanki sosu sojowego
pieprz

 

Cebule siekamy, czosnek zgniatamy, zalewamy oliwą i sosem sojowym, mieszamy, doprawiamy do smaku pieprzem. Kiełbasę nakłuwamy widelcem, zalewamy oliwą z sosem sojowym, odstawiamy do lodówki na całą noc. Wyjmujemy z zalewy następnego dnia i pieczemy przez 1,5 godziny w średnio nagrzanym piekarniku (170°C).

 

Bigos świąteczny

Składniki:
2,5 kg kapusty kiszonej
1/2 młodej niewielkiej główki kapusty
mięso (żeberka, golonka, wołowe) – razem 1 1/2 kg
80 dag wędlina (boczek wędzony, kiełbasa, szynka)
śliwki suszone 1/2 paczki
10 dag grzybów suszonych
cebula duża
listek laurowy – 3 szt
ziele angielskie – 5 szt
pieprz do smaku
jałowiec 10 szt
vegeta jeśli trzeba dosolić

 

Kapustę płuczemy pod bieżąca wodą i odciskamy. Kroimy na niezbyt duze kawałki, aby nie ciągnęła się przy jedzeniu. Przekładamy do dużego garnka. Zalewamy wrzątkiem –tyle aby przykryć kapustę, dodajemy liscie laurowe i ziele angielskie. Gotujemy na wolnym ogniu aż zmięknie. A międzyczasie… Suszone grzyby zalewamy wrzątkiem na ok. godzinę po tym czasie je odcedzamy. Mięso płuczemy. Boczek, mieso kroimy w kostkę- przyprawiamy. Gotujemy w osobnym garnku niż kapustę. Odcedzamy, ale wodę zostawiamy do podlewania kapusty. Cebulę kroimy i podsmażany na oleju, dorzucamy wędlinę pokrojonę w kostkę.Podsmażany na wolnym ogniu do zarumienienia cebuli.

 

Pieczeń wieprzowa z sosem chrzanowym

Składniki:
1,5 kg wieprzowiny
10 dag słoniny
10 dag masła
1 łyżka cukru pudru
sól
pieprz
kilka ziarenek jałowca
sos chrzanowy Tarsmak

 

Mięso umyć, osuszyć, natrzeć pieprzem, utłuczonymi jagodami jałowca i solą. Pozostawić na dwie godziny w chłodnym miejscu. Przed ułożeniem w brytfance owinąć cienkimi płatami słoniny, polać roztopionym masłem i wstawić do ciepłego piekarnika. Kiedy słonina się przyrumieni, zsunąć ją z pieczeni, a mięso oprószyć cukrem pudrem (dzięki temu zabiegowi mięso skruszeje i pięknie się zarumieni). Pieczeń znakomicie smakuje z sosem chrzanowym.

 

Jajka faszerowane pastą chrzanową

Składniki:
6 jajek ugotowanych na twardo
3-4 łyżeczki chrzanu
1 łyżka majonezu
sól i pieprz
do dekoracji: szczypiorek i mielony kolorowy pieprz

Jajka obierz i przekrój na połówki. Wyjmij żółtka i zmiksuj z chrzanem oraz majonezem. Dopraw do smaku solą i pieprzem. Pastą faszeruj połówki jajek. Posyp szczypiorkiem i mielonym kolorowym pieprzem.

 

Ćwikła z chrzanem

Składniki:
0,5 kg buraków
4 łyżki utartego chrzanu
30 ml octu winnego lub sok z cytryny
szczypta zmielonego kminku
cukier
sól

 

Buraczki pieczemy w piekarniku w temp. 180°C, około godziny. Następnie obieramy je, ścieramy na tarce i mieszamy z chrzanem. Ocet zagotowujemy z kminkiem, cukrem i solą. Płyn przecedzamy i mieszamy z buraczkami. Przekładamy do słoików i ugniatamy, tak żeby na wierzchu pojawił się sok. Rada: Ćwikła to przykład potrawy, która smakuje najlepiej, kiedy smaki wszystkich składników się przegryzą.

 

Mazurek wielkanocny z szafranem

Składniki:

Ciasto:
40 dkg mąki pszennej
15 dkg cukru pudru
2 jajka
5 łyżek miodu
1 łyżeczka sody
5 dkg masła
Nadzienie:
15 dkg cukru pudru
20 dkg masła
2 żółtka
1.5 szklanki mleka
1 opakowanie szafranu
6 łyżek grysiku
powidła śliwkowe
Polewa:
10 dkg masła
3 duże łyżki mleka
2 małe łyżeczki kakao
4 duże łyżki cukru
Ozdoby: – 20 migdałów
pół szklanki rodzynek
powidła śliwkowe

 

Ciasto: Masło i miód należy stopić w garnku i przestudzić. Mąkę z sodą, cukier puder, jajka i miód z masłem wyrabiamy na ciasto i dzielimy na dwie części. Pieczemy w blaszce o wymiarach 40 cm x 25 cm po 15 minut w 200 stopniach C.
Nadzienie: Pół szklanki mleka podgrzewamy i odstawiamy na pol godziny mocząc w nim szafran. Do mleka z szafranem dodajemy szklankę mleka i gotujemy na nim grysik, bardzo szybko robi się z niego gęsta masa, po zdjęciu z ognia od razu go schładzamy. Masło, żółtka i cukier ucieramy, a następnie dodajemy grysik dalej ucierając. Jeden z placków smarujemy powidłami, a następnie masą grysikową i przykrywamy drugim plackiem.

 

Polewa: Roztapiamy masło z mlekiem i dodajemy cukier oraz kakao. Dynamicznie mieszamy do pojawienia się gęstych bąbelków i zgęstnienia czekolady. Smarujemy nią górny placek mazurka i ozdabiamy migdałami oraz rodzynkami.

 

Cytrynowa baba wielkanocna

Składniki:
50 g drożdży
1 szklanka mleka
0,5 szklanki cukru
4 szklanki mąki
1 jajko i 2 żółtka
0,5 kostki masła
1 op. cukru waniliowego lub esencja waniliowa
otarta skórka z dwóch cytryn

 

Lekko podgrzane mleko dodaj do drożdży, posyp je łyżką cukru i łyżką mąki, po czym odstaw do wyrośnięcia w ciepłe miejsce. Mąkę wymieszaj z cukrem i cukrem waniliowym, wbij jajka, wlej zaczyn, dodaj skórkę cytrynową i wyrób na gładkie ciasto. Wlej rozpuszczone i schłodzone masło i wyrabiaj około 20 min, aż ciasto będzie odchodzić od ręki. Miskę przykryj ściereczką i postaw w ciepłym miejscu. Gdy ciasto podwoi objętość, przełóż je do wysmarowanej masłem i wysypanej bułką tartą dużej formy na babkę. Ponownie odstaw ciasto do wyrośnięcia (tym razem na kilkanaście minut). Wstaw do piekarnika nagrzanego do około 175 stopni C i piecz, aż babka będzie złotawa. Zimną babę polej cytrynowym lukrem (Sok z około połowy cytryny połącz z jedna szklanka cukru pudru. Masa w tym momencie będzie na pewno za gęsta, dodaj do niej łyżkę mleka. Ponownie zamieszaj. Jeżeli dalej jest za gęste dodaj odrobinę więcej mleka, jeżeli lukier wyszedł Wam za rzadki – dodaj cukru pudru).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *