Geneza święta - Święta.eu

Geneza święta

 

Początek powstania Międzynarodowego Święta Dnia Dziecka związany jest ze Światową Konferencją na Rzecz Dobra Dzieci, która miała miejsce w Genewie w 1925 r. Głównym zadaniem konferencji było zapewnienie dzieciom na całym świecie spokoju i bezpieczeństwa.

 

dzień dzieckaW wielu krajach Dzień Dziecka obchodzony jest w Dniu Praw Dziecka, czyli 20 listopada (dzień upamiętniający uchwalenie Deklaracji Praw Dziecka w 1959 roku). Obecnie Dzień Dziecka obchodzony jest w ponad 100 państwach świata. W Polsce Dzień Dziecka przypada 1 czerwca. Obchody związane z tym dniem rozpoczęły się w 1952 roku. W innych krajach Dzień Dziecka obchodzony jest 20 listopada. Data ta wiąże się z wydarzeniem, jakie miało miejsce w 1959 r., a mianowicie uchwalenie Deklaracji Praw Dziecka.

 

 

Deklaracja ta obejmuje spis 10 zasad, które określają prawa wszystkich dzieci na całym świecie. Oto fragment trzech pierwszych zasad:

 

Zasada 1. Dziecko korzysta ze wszystkich praw w niniejszej Deklaracji. Prawa te rozciągają się na wszystkie dzieci, bez żadnego wyjątku i bez żadnej różnicy albo dyskryminacji z powodu rasy, koloru, płci, języka, wyznania, poglądów politycznych […].

 

Zasada 2. Dziecko korzysta ze szczególnej ochrony, a ustawodawstwo i inne środki stworzą mu wszelkie możliwości i ułatwienia dla zdrowego i normalnego rozwoju fizycznego, umysłowego, moralnego, duchowego i społecznego, w warunkach wolności i godności […].

 

Zasada 3. Z chwilą przyjścia na świat dziecko ma prawo do nazwiska i obywatelstwa […].

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *