Gwiazda Betlejemska - Święta.eu

Gwiazda Betlejemska

 

Gwiazda Betlejemska

 

Gwiazda Betlejemska to określenie obiektu astronomicznego, który według Biblii miał wskazywać drogę Trzem Mędrcom ze Wschodu do Betlejem, miejsca narodzin Jezusa. Na pamiątkę Gwiazdy Betlejemskiej, zawiesza się na szczycie choinki gwiazdę. Co więcej, nazwa ta upowszechniła się także dla nazwy rośliny, bez której nie można sobie wyobrazić Świąt Bożego Narodzenia.

 

 

Roślina nazywana potocznie gwiazdą betlejemską, tak naprawdę nazywa się poinsecja lub wilczomlecz nadobny. Posiada piękne czerwone rozłożyste liście oraz drobne kwiaty. Wyglądem bardzo przypomina gwiazdę, dlatego okrzyknięto ją rośliną na Boże Narodzenie, która zdobi każde wnętrze, nadając mu niezwykłego charakteru i świątecznej atmosfery.

 

Jak już było wspomniane, Gwiazda Betlejemska to także obiekt astronomiczny. W wigilię wypatruje się symbolicznej pierwszej gwiazdy na niebie, która oznacza, że pora zasiąść do wspólnej wieczerzy. Tradycyjnie i symbolicznie Gwiazdę Betlejemską przedstawia się jako kometę, z tzw. ogonem. Nie jest to nic innego, jak spalająca się bryła materii.

 

Gwiazda betlejemska posiada więc znaczenie dosłowne, symboliczne i przenośne. Boże Narodzenie to czas szczególny, posiadający niezwykły klimat, o czym świadczy niezliczona liczba symbolicznych przedmiotów, obrzędów i zwyczajów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *