Opis Trzech Króli - Święta.eu

Opis Trzech Króli

3 Króli

Źródło: https://kurierwschodni.pl

Trzej Królowie, inaczej Trzej Magowie lub Trzej Mędrcy, to postacie podążające za Gwiazdą Betlejemską, która wskazywała im drogę do miejsca, gdzie narodził się Jezus. Kiedy przybyli do Betlejem, oddali mu pokłon i złożyli dary.

 

Co z imionami?

Zakłada się, że Trzej Mędrcy nosili imiona: Kacper, Melchior i Baltazar, ale imiona te nadano im dopiero w średniowieczu. W Biblii nie ma wzmianki o imionach mędrców. Epifania związana była z chrztem (łac. Baptesimus), weselem w Kanie Galilejskiej (łac. Matrimonium) oraz z pokłonem Trzech Mędrców (łac. Cogito). Na przełomie VIII i IX wieku wzięto inicjały z tych trzech wyrażeń i utworzono od nich imiona: Casper (Kacper), Melchior i Baltazar. Te same inicjały do dzisiaj wierni piszą kredą na swoich drzwiach w święto Trzech Króli.

 

Kredę święci się w kościele i podczas odwiedzin duszpasterskich, czyli tzw. kolęd, ministranci piszą na drzwiach trzy litery wraz z datą nowego roku. Ma to następującą formę: K+M+B=2017 r.

 

Od 2010 r. Święto Trzech Króli jest dniem wolnym od pracy. Tego dnia wierni gromadzą się w kościele na uroczystej mszy świętej. Tego dnia w wielu miastach w Polsce i za granicą organizuje się orszaki, w których biorą udział osoby przebrane przez Trzech Mędrców. Wygląda to mniej więcej tak:

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *